Haber

AB’de kömür kullanımı geçen yıl yüzde 6’dan fazla arttı

Avrupa’da enerji krizi her geçen gün derinleşiyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Moskova’ya uygulanan yaptırımlar, Avrupa’yı enerji alanında çıkmaza soktu.

Yaptırımlarla birlikte enerji ve akaryakıt krizinin ortaya çıktığı Batı ülkeleri kömüre yöneldi.

Fosil yakıtlardan uzaklaşmayı ve yeşil enerji kullanımını artırmayı hedefleyen Avrupa Birliği’nde (AB), geçen yıl Rusya-Ukrayna Savaşı’nın da etkisiyle kömür kullanımı arttı.

Kömür kullanımı yüzde 6’dan fazla arttı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayınlandı “Kömür 2022”Rapora göre dünya genelinde yüzde 1,2 artış gösteren kömür kullanımının AB’de yüzde 6’dan fazla arttığı belirtildi.

Raporda, “ Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, 2022’de kömür ticaretini ve talep modellerini, fiyat seviyelerini ve arz dinamiklerini büyük ölçüde değiştirdi.söylendi.

“Dünya çapında kömür kullanımı 8 milyar tonu aştı”

Raporda, dünyadaki gelişmelere bağlı olarak kömür kullanımının tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştığı belirtiliyor. “Kömür piyasaları 2022’de klasik olarak önemli ölçüde sarsıldı. Ticaret akışları kesintiye uğradı, fiyatlar yükseldi ve talep artmaya başladı. Dünya çapında kömür kullanımı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 1,2’ye ulaştı ve 8 milyar tonu aştı.kelimeler kullanıldı.

“Geçici durum” vurgusu

Rus gazına yönelik yaptırımların AB ülkelerinde elektrik üretiminde kömür kullanımını artırdığına dikkat çekilen raporda, bunun süreksiz bir durum olduğu belirtildi.

IEA’nın Enerji Piyasaları ve Güvenlik Direktörü Keisuke Sadamori, artan kömür kullanımı hakkında konuştu. “Kömür, dünya fosil yakıt kullanımında zirveye yakın ve ilk azalan da olacak, ancak henüz o noktada değiliz.”dedim.

haberkaresi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu