Ekonomi

Finlandiya Türkiye’ye silah ambargosunu kaldırdı

Finlandiya Savunma Bakanı Mikko Savola, Suriye’de PKK’ya yönelik düzenlenen terör operasyonu nedeniyle Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye 2019’dan beri uyguladığı silah ambargosunu kaldırdı ve Türkiye’ye askeri ihracat izni verdi.

Finlandiya Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye askeri malzemeler için ilk ticari ihracat lisansını verdiğini açıkladı. Finlandiya, Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonu nedeniyle Ekim 2019’da ihracat lisansını askıya aldı.

Türkiye’nin kurallarından biriydi.

Geçen yıl Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını ancak Türk savunma sektörüne yönelik silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırmaları halinde onaylayacağını açıkladı.

Helsinki yönetiminin tepkisi, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımına ilişkin müzakereler, Türkiye aleyhindeki protestolar ve Danimarka Devlet Başkanı Rasmus Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakması da dahil olmak üzere Türkiye aleyhindeki protestolar. aşırı sağcı Katı Yön Partisi (Stram Kurs). Müzakerelerin daha sonra kilitlendiği bir zamanda gerçekleşti.

seydisehir-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu