Ekonomi

DAİMFED İslahiye deprem bölgesinde

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhitleri Dernekleri Federasyonu (DAİMFED), depremden etkilenen Gaziantep’in İslahiye ilçesini ziyaret ederek, afet bölgesindeki olay ve koşulları yerinde inceledi.

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Mustafa Karslıoğlu, DAİMFED Başkan Yardımcısı Faruk Bozkurt, DAİMFED Hukuk Müşaviri Av. Selim Aslan ve İslahiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Türkmen ile deprem sonrası bölgeyi ziyaret etti.

DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, bölgeyi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, deprem sonrası İslahiye semtinin adeta yıkıldığını belirterek, “Mahalle sakinleri zor şartlar altında parklarda ve AFAD çadırlarında hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. Devletimiz gayret gösteriyor, afetin açtığı yaralar derin, sıkıntılar “Çok ağır. Sonuç olarak, bunları çözmek zaman alır. Bütün bunlar bir kabus gibi. Ancak bundan sonraki çalışmalarda denetimler çok önemli ve bunun ne anlama geldiğini İslahiye’de görüyoruz ve yine de söylemeye devam edeceğiz; Denetimler çok önemli” dedi.

Yetkilileri defalarca uyardıklarını kaydeden Karslıoğlu, “İnşaat firmaları hemen residence tabelasını koyuyor ama residence denilebilmesi için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Tıpkı bir otele yıldız alırken de bazı kurallar olduğu gibi. , konut yapılırken de kurallar var. Ben yaptım, konut diyemezsin. Bunun için çok çaba sarf ettik, etmeye de devam edeceğiz” dedi.

“Büyük bir felaket yaşadık, kaybımız büyük”

İslahiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Türkmen de acılarının çok büyük olduğunu ve Nurdağı’nda büyük kayıpların olduğunu ifade etti. Türkmen, “Bölgede yaşanan depremlerin ardından ilçe bazında nüfusa oranladığımızda Türkiye’de en büyük kaybın İslahiye’de olduğunu söyleyebiliriz. Büyük bir afet yaşadık, kaybımız büyük. Büyük millet yaralarımızı birlikte saracağız.Sanayi ve “Bu saatten sonra ticaret yapısına bakarsak doğal olarak büyük bir kayba uğradı. İslahiye’nin ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Çok büyük işletmelerimiz zarar gördü ama ne diyelim. Bu bir felâket. Hayatını kaybedenlere başsağlığı, yakınlarına sabır diliyorum” dedi.

“İhale yapan kurum artık bilinçlendirilmeli”

DAİMFED Başkan Yardımcısı Mehmet Faruk Bozkurt da yaraları sarmak için devlet ve milletle el ele vermeye çalıştıklarını belirtti. Maalesef sonuç felaket olarak kaçınılmaz” dedi.

“Sorumlular gereken cezayı almalı, alacaklar”

DAİMFED Hukuk Müşaviri Selim Aslan, yıkılan binalardan müteahhidin sorumlu olduğunu belirterek, “Yıkılan binanın, yapıldığı yılda yürürlükte olan yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmesinden ve yapılan inşaatlardan müteahhit sorumlu değildir. yapı imalatında kullanılan malzemelerin cinsi, türü ve ebadına ilişkin mevzuata uygun olarak yapılmış inşaatlarda demir ölçüsü ve cinsi, çimento ebadı ve cinsi, kat sayısı, Mevzuata göre statik projesi olan binalar var. Ancak bu yaptırımların dışında işleri tespit edilen sorumlular gerekli cezayı almalı ve alacaklardır” dedi. – ADANA

karakecili-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu