Haber

Polonya’da taciz yayını: Politikacının çocuğu intihar etti

Polonya’da ana muhalefet partisi Sivil Platform milletvekili Magdalena Filiks’in 15 yaşındaki oğlu Mikolaj Filiks, devlet radyosunda çıkan haberlerde “cinsel istismar mağduru” olarak tanımlandıktan sonra intihar etti. Haberin kamuoyuna yansımasının ardından oğlunun ölüm haberini veren Magdalena Filiks, “Basının özel hayatımıza saygı duymasını ve cenazeye katılmamasını istiyorum” dedi. Polonya parlamentosu merhum Mikolaj Filiks için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Muhalefet iktidarı suçluyor

The Guardian’ın haberine göre devlet radyosuna bağlı Radio Szczecin, geçen yıl Aralık ayında ceza alan bir sübyancı hakkında yayınladığı haberde kurbanlarla ilgili detaylara yer vermiş ve bu detaylar Filiks’in kimliğinin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Raporda zanlının eski bir muhalefet partisi üyesi, seçim adayı ve LGBTİ+ aktivisti olduğu belirtildi.

Devlet medyasında geniş yer bulan haber tepki çekerken, muhalefet partileri söz konusu haberlerin iktidar partisi tarafından siyasi çıkar sağlamak amacıyla kullanıldığını savundu. İktidar partisinin medyayı sıkı bir şekilde kontrol ettiği ve LGBTİ+ karşıtı kampanyalar yürüttüğü biliniyor.

Haberi Radio Szczecin’de yapan gazeteci Tomasz Duklanowski, haberi çocuk istismarı iddialarını örtbas eden tek kurumun Katolik kilisesi olmadığını göstermek için yayınladığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu